czwartek, 10 października 2013

Foss, czyli wody spadanie

Nie pomylę się chyba, jeśli napiszę, że na Islandii przypada największa ilość wodospadów na jednego mieszkańca. Bo Islandia wodospadami stoi. Niektóre z nich są wyjątkowe w skali całej Europy, inne zaś urozmaicają monotonny krajobraz drogi nr 1. Wodospady są wszędzie. I na dalekiej północy, i na bardziej przyjaznym południu.  Często zdają się być ostatnią deską ratunku dla niektórych zakątków Islandii, przyciągając tłumy obiektywów w miejsca z pozoru niezbyt interesujące. 

Gulfoss
Życiu wodospadów Islandii (wszak wobec braku nadmiernej ilości przedstawicieli świata lądowej fauny zdają się wypełniać lukę po wilkach, rysiach, niedźwiedziach i innych żywych atrakcjach przyrodniczych) sprzyja wszystko. Budowa geologiczna wyspy - potężne klify, strome łańcuchy górskie, których zbocza pełne są stromych progów skalnych. Lodowce - które niczym wielka cysterna dostarczają potężne ilości wody. Pogoda - a raczej wiecznie padający deszcz, dostawca wody, który sprzyja zjawisku tęczy nad wodospadem.  I wreszcie surowy krajobraz - na tle którego każdy wodospad rzuca się w oczy bez względu na swe rozmiary.

Islandzkie wodospady od zawsze pełniły rozmaite funkcje. Od czysto symbolicznych: w jednym z nich, zaraz po przyjęciu Chrześcijaństwa, symbolicznie utopiono stare księgi pradawnej mitologii, po czysto praktyczne: wodospady były miejscem zbiórki na wspólne marsze, nad wodospadem zbierał się pierwszy europejski parlament, czy wreszcie przez wodospady przebiegają granice pomiędzy jednostkami podziału terytorialnego Islandii.

Skogafoss - bohater pocztówek
Wodospady Islandii to dosłownie temat rzeka. Dlatego tym razem, w ramach wprowadzenia do zjawiska, prezentujemy sztandarowych przedstawicieli czegoś, co w pięknym języku ojczystym Wyspiarzy nosi nazwę FOSS.

Godafoss - to w nim symbolicznie utopiono wiarę w Thora i spółkę

Gulfoss - wodospad symbol. Mimo, że ani nie najwyższy, ani nie największy, każdy musi go zobaczyć.

Jeden z wodospadów w Skaftafell

Seljalandsfoss- ten można obejść wokoło i podziwiać schowaną jaskinię

Svartifoss- czarny wodospad w Skaftafell


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz